GÜNCEL.png

08/2020

"En İyi Belgesel Film Projesi" Ödülü Kazanan "Safranbolu'da Mekan" isimli Belgesel Filmim 21. Uluslararası Safranbolu Belgesel Film Festivali "Açılış Filmi" Olarak Gösterildi.

Geçen Yıl “Safranbolu Uluslararası Film Festivali” nde “En İyi Belgesel Film Proje” ödülü alan “Safranbolu’da Mekan” belgesel filmi; 25-28 Eylül 2020 tarihlerinde Safranbolu’da Düzenlenen “21. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” nin açılış filmi olarak gösterildi. Filmin de aynı zamanda galası olan bu gösterime Pandemi koşullarına rağmen yoğun ilgi gösterildi.  Türk Belgesel Yönetmeni Süha Arın'ın Türk Belgesel Sinema tarihinin en önemli filmlerinden kabul edilen "Safranbolu'da Zaman" filmine atıfla, Türkiye'deki Mekansal değişimi Safranbolu Üzerinden Araştıran "Safranbolu'da Mekan" filminin hazırlanması bir yıla yakın sürdü. 

08/2020

“Senaryo Yazarlığı Notlarım” İsimli “Telegram Grubu” açıldı.

Senaryo Yazarlığı üzerine on yıldır verdiğim ders ve atölyelerimden derlediğim notlarımı ve henüz başladığım “Senaryo Yazarlığı” kitabımın yazım sürecindeki bilgilerimi paylaşacağım Telegram grubuna tüm senaryo ve yazarlıkla ilgili herkesi beklerim. Grupta ayrıca, katılımcılarla online yazarlık atölyeleri düzenleyeceğim. Senaryo Yazarlığı paydası içine girebilecek her şey; edebiyat, mitoloji, müzik, psikoloji gibi farklı konularda da paylaşımlar yapmayı planlıyorum.

Gruba buradan ulaşabilirsiniz

08/2020

2.sardes atolye.JPG

Tiyatro Festivali’nde Bu Yılki “Senaryo Yazarlığı” Atölyem Covid-19’un Artması Nedeniyle İptal Oldu.

 

Geçen yılın ardından bu yıl da davetli olduğum “5. Dionysos Sardes Antik Kent Tiyatro Festivali”ndeki “Senaryo Yazarlığı” atölyem 17-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecekti. Ancak Covid-19’un ülkemizde son günlerdeki ani artışı nedeniyle, virüs riskini azaltmaya bir katkı sunmak için atölyemi iptal etme kararı aldım.

07/2020

3.Safranboluda_Mekan_Afiş.jpg

Safranbolu’da Mekân” İsimli Belgesel Film Projesi 20.07.2019 Tarihinde Tamamlandı.

 

“Safranbolu’da Mekân” belgesel film projem, 25-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen “20. Uluslararası Altın Safran Safranbolu Film Festivali Belgesel Film Proje Yarışması”nda “En İyi Belgesel Film Projesi” ödülüne layık görülmüştü.

2019 yılı Ekim ayında başladığımız çekimlerde, Safranbolu’nun Türkiye coğrafyasında son yıllardaki betonlaşmaya karşı, tarihi evleri ve mimarisiyle direnmeye çalıştığı ele alınmıştır. Kasım, Aralık, Ocak aylarındaki çekimlerin ardından, filmin kurgusu yurtdışında olmam, Türkiye’ye döndüğümde Covid tedavisi almam nedeniyle gecikmişti. Yaklaşık 1 ay süren kurgu aşaması sonucunda film tamamlanmış oldu. Filmin ekipman desteğini Polen Film sağladı.

 

“Safranbolu’da Mekân” belgeselinin galası; 25-27 Eylül 2020 tarihlerinde Safranbolu’da düzenlenecek “21. Uluslararası Altın Safran Safranbolu Film Festivali”nin “Açılış Filmi” olarak gerçekleştirilecektir.

05/2020

4.Anadolu'da Yolculuk III.jpg

Pandeminin Esareti Altındaki Anadolu’da 20 Saatlik Otobüs Yolculuğu

Koronavirüs esareti altındaki Anadolu’nun bomboş yollarında Kars’tan yola çıkan otobüsle 20 saatlik yolculuk yaptım. Yol boyunca otobüste ve molalarda cep telefonundan kısa klipler ve fotoğraflar çektim. Şehirlere giriş çıkışların izne tabi olması ve pandemi yasaklarının sıkı kontrollerle denetlenmesi nedeniyle Anadolu belki tarihi boyunca hiç olmadığı kadar sessiz ve ıssızdı.

04/2020

5.2.jpg
5.1.jpg

Covid-19 Tedavimin Ardından Taburcu Edildim.

Kars Devlet Hastanesinde 12 gün süren Covid-19 tedavim sona erdi. Karantina’da kaldığım Kars KYK Öğrenci yurdunda nefes darlığı şikâyetim nedeniyle 23 Nisan 2020 tarihinde hastaneye sevk edildim. Burada yapılan tahliller ve akciğer tomografisinde Covid Lezyonları tespit edildi. Zor bir tedavi sürecinin ardından ard arda iki PCR Covid testinin negatif çıkması ile 5 Mayıs 2020 tarihinde taburcu edildim.

04/2020

04_2020.2.jpg
04_2020.1.jpg

İrlanda’dan Türkiye’ye Döndüm

Pandemi kısıtlamaları sonucu iptal edilen uçuşların ardından, Türkiye’den gönderilen THY uçağı ile 20 Nisan 2020 tarihinde Türkiye’ye döndüm. Virüsün neredeyse tüm dünyayı 2 aylık bir karantinaya zorladığı bu süreyi Dublin’de geçirdim.

03/2020

7.1.jpg
7.2.jpg

Dublin City Üniversitesi Kampüsü ve Albert College Park’ta Yaklaşık 50 Günlük Virüs İnzivası

 

2020 şubat sonunda geldiğim Dublin’de henüz iki hafta dolmadan okulumun online eğitime geçmesi ve tüm uçuşların iptal edilmesi ile yaklaşık 50 günlük bir inziva süreci yaşadım. İrlanda’da aniden yükselen Covid vakaları nedeniyle ilan edilen kısıtlamalar sonucu okullar tatil edilirken, şehirde kalanlara da yaşadıkları yerin 2 km. çap alanı dışına çıkmama kuralı getirildi. Konakladığım “Shanowen Hall” isimli üniversite misafirhanesindeki öğrencilerin neredeyse tamamı yasakların ardından ayrıldı. Bloğumda benden başka kimsenin bulunmaması ve virüs riskleri nedeniyle de sosyal mesafeden kaçınmam sonucunda, 50 günlük süreyi, “Shanowen Hall” misafirhanesi, Dublin City Üniversite kampüsü ve kampüs içinde yer alan Albert College Park alanlarında tek başıma geçirdim. Eğitimin ‘Online’a dönmesi ve kısıtlamalar nedeniyle, misafirhane, kampüs ve park alanlarında çoğunlukla benden başka kimse yoktu. Bu süreçte en yakın arkadaşım bu devasa park alanında rahatça hareket etmemi sağlayan bisikletimdi. Hepimizin hayatına beklenmedik anda giren ve planlarımızı aksatan virüs, beni de böyle sürpriz bir inzivaya zorladı.

02/2020

02_2020.2.JPG
02_2020.1.jpg

Dublin Language School’da Eğitime Başladım

 

YÖK Bursu ile hak kazandığım dil eğitimi için 26 Şubat tarihinde İstanbul’dan Dublin’e ulaştım. Dublin şehir merkezinde bulunan “Dublin Language School”da eğitimim 30 Nisan’a dek devam edecek. Dublin şehir merkezinin 12 km uzağında yer alan “Dublin City Üniversitesi” kampüsü yanındaki “Shanowen Hall” misafirhanesinde konaklayacağım. Korona Virüsün tüm dünyada görülmeye başlanması nedeniyle İstanbul ve Dublin Havaalanlarında maske kullandım.

02/2020

9.jpg

2019-2020 Eğitim Yılı Güz Dönemi Sona Erdi.

2019-2020 eğitim yılı güz döneminde senaryo yazarlığı, senaryo uygulamaları ve kısa film yapımı dersleri verdim. Öğrencilerle birlikte güzel anılarla dolu geçirdiğimiz bir eğitim dönemi daha sona erdi.

12/2019

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Senaryo Yazarlığı” Atölyesi Düzenledim.

Mezun olduğum üniversitem Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bölüm başkanımız Prof. Dr. Aytekin CAN hocamın isteği ile fakülte öğrencilerine açık olarak 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde “Senaryo Yazarlığı” atölyesi düzenledim.

11/2019

ECONDER I. Uluslararası İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler Kongresi’nde Bildiri Sundum

18-20 Kasım 2019 Tarihlerinde Safranbolu’da gerçekleştirilen ECONDER I. Uluslararası İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler Kongresi’nde “Mekânın Kültürel Aktarımına Sinema ile Bir Katkı Sunma Çabası: ‘Safranbolu’da Mekân’ Belgesel Film Projesi” isimli bildirimi sundum.

11/2019

12.jpg

“19. Kısa-Ca Uluslararası Film Festivali” Tamamlandı.

Animasyon kategorisi dalında Jüri Üyeliği görevini üstlendiğim “Uluslararası Kısa-Ca Film Festivali’nin bu yıl 19.su düzenlendi. 2000 yılındaki ilk festivalde öğrenci olarak görev aldığım ve 2002 yılında “Son Karede Yine Aşk” isimli kısa filmimle ödül kazandığım festivalin 2004-2005-2006 yıllarında asistan olarak organizasyonunda yer almıştım. Bu yıllarda hazırladığım festival reklam filmleri, festivalin açılış günlerinde gösterilmişti. Festivalde 2015 yılından bu yana Jüri Üyesi olarak farklı kategorilerde yer aldım. Ayrıca 2015 yılından bu yana yürüttüğüm Uluslararası Festival konuk çağırma görevim bulunmakta. Festivalimizde bu yılın konuğu; 2018 yılında “Büyük Menderes” ve 2019 yılında “Eber” isimli belgesel filmlerimi finalist olarak açıklayan ve festivallerinde beni ağırlayan; “Krakow Uluslararası Çevre Filmleri Festivali” Festival yöneticileri Gregorz DUKIELSKI, Piotr BIEDRON ve Karol KROL, Krakow’dan Konya’ya gelerek, festivallerini tanıttılar. Krakow Çevre Filmleri Festivalinde ödül alan filmlerin yer aldığı özel seçki, “19. Kısa-Ca Film Festivali” katılımcılarına gösterildi. Gösterimin ardından yer alan söyleşide, Krakow film festivali yöneticileri izleyicilerin sorularını yanıtladılar.

10/2019

3.Safranboluda_Mekan_Afiş.jpg

“Safranbolu’da Mekân” İsimli Belgesel Film Projesi Çekimleri Başladı

“Safranbolu’da Mekân” belgesel filminin ilk çekimleri ekim ayının ikinci haftasında başladı. Safranbolu’nun tarihi mekanlarında Safranbolu mekanları üzerine çalışan akademisyenlerle röportajlar gerçekleştirildi.

09/2019

“Safranbolu’da Mekân” Belgesel Film Projem “En İyi Belgesel Film Projesi” Ödülünü Kazandı

“Safranbolu’da Mekân” belgesel film projem, 25-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen “20. Uluslararası Altın Safran Safranbolu Film Festivali Belgesel Film Proje Yarışması”nda “En İyi Belgesel Film Projesi” ödülüne layık görülmüştür.

08/2019

14.4.jpg

“18-25 Ağustos 2019 “2. Krakow Çevre Filmleri Festivali”

“Eber” belgeselinin finalist filmler arasına seçilmesiyle davet edildiğim “2. Krakow Çevre Filmleri Festivali” ne katıldım. Festivalde Eber Belgeselinin aynı zamanda ilk gösterimi gerçekleşti. Krakow’da şehir meydanında nehir kenarındaki açık alanda gerçekleştirilen gösterimlere katılım yoğundu. Filmimin gösteriminin ardından festival sunucuları ile Eber belgeseli hakkında bir söyleşi de gerçekleştirdik. Festivalde ayrıca, bir önceki yılın ödül kazanan belgeselleri bölümünde “Büyük Menderes” belgesel filmi de Krakow seyircisi ile tekrar buluştu.

07/2019

16.1.jpg

“EBER” Belgeseli Tamamlandı.

Çekimleri yaklaşık 2 yıllık bir süreç alan Eber Belgeseli 22 Temmuz 2019 tarihinde tamamlandı. Eber gölündeki çevre kirliliğini ve Eber gölünün 50 yıldan bu yana yaşadığı değişimi ele alan belgesel, “Büyük Menderes” çevre belgeselimin hemen ardından gerçekleştirdiğim 2. Çevre konulu belgeselim. Bu belgeselin “Eber” havzasındaki kirliliğe bir çözüm bulunmasına katkı sunmasını tüm film ekibi olarak temenni ediyoruz. Filme çevre kirliliği hakkındaki akademik bilgileri ile Doç. Dr. Emine Hesna KANDIR ve Dr. Öğr. Üyesi Okan BOZYURT katkıda bulundu. Filmin teknik imkanları büyük ölçüde Polen Film tarafından karşılandı.

16_edited.jpg

07/2019

Estonya “5. Finno-Ugric Film Festivali” “Senaryo Yazarlığı” Atölyesi

 

“Senaryo Yazarlığı” atölyesi düzenlemek için davet edildiğim “Estonya Finno Ugric Film Festivali” 4-7 Temmuz 2019 tarihlerinde Estonya Saanna Bölgesindeki kırsal alanda gerçekleştirildi. 2018 yılında da kısa film ve belgesellerimin gösterimi için davetli olduğum festivalde bu yıl ayrıca müzik atölyesine öğrenci olarak da katıldım. Festival katılımcıları ile gerçekleştirdiğimiz doğaçlama müzik çalışmaları benim için farklı bir deneyimdi.

06/2019

18.1.jpg
18.2.JPG

“4. Dionysos Tiyatro Festivali’nde “Senaryo Yazarlığı” Atölyesi

Manisa / Salihli Sardes Antik Kenti’nde bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen “4. Dionysos Tiyatro Festivali’nde 23-26 Haziran tarihlerinde “Senaryo Atölyesi” düzenledim. Festival katılımcılarına açık olan atölyede 3 gün boyunca katılımcılar dramatik oyunlarla bireysel ve gruplar halinde farklı senaryo uygulamaları gerçekleştirdiler.

06/2019

19.JPG

“Meddah Gösterisi” Tiyatro Oyunumuz “4. Dionysos Tiyatro Festivali’nde Sahnelendi

 

Yazıp yönettiğim ve Tiyatrocu Mehmet YETERE’nin tek kişilik performansı ile hayat bulan “Meddah Gösterisi : Yerli ve Milli – Rüyalarınızı Süsleyen Ak Sakallı Dede” isimli oyunumuz  “4. Dionysos Tiyatro Festivali’nde Sahnelendi. Manisa / Salihli Sardes Antik Kent’te düzenlenen gösteriye büyük bir ilgi vardı. Oyunumuzun ilk gösterisi Ocak ayında Afyon Kocatepe Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirilmişti.

06/2019

06_2019.JPG

“Medeniyetlerin Beşiği Frigya” Belgeseli Tamamlandı

 

Frig Vadisi alanlarının tarihçesini konu alan “Medeniyetlerin Beşiği Frigya” isimli belgesel filmimizi tamamlandı. Yönetmenliğini yaptığım filmin araştırma ve metin yazarlığını Doç. Dr. Emine Hesna KANDIR üstlendi. Polen Film filme ekipman desteği sağladı.

06/2019

Frig_Vadisi_Afiş.jpg

“Frig Vadisi Reklam Filmleri ve Kamu Spotu Filmi” Tamamlandı

 

Afyonkarahisar Valiliği için hazırlanan ve danışmanlık, yönetmenlik görevini üstlendiğim “Frig Vadisi Reklam Filmleri ve Kamu Spotu Filmi” tamamlandı. Proje kapsamında, Frig Vadisi’nin: “Emre Gölü”, “Ayazini”, “Seydiler”, “Frig Vadisi Genel Reklam” filmlerinin yanısıra “Tarihi Karalama” isimli bir ‘kamu spotu’ video filmi çekildi.

©